ORTOPEDIA
Z uwagi na dużą ruchliwość psów i kotów powszechne stało się u nich występowanie schorzeń ortopedycznych. Problemy związane z układem kostnym mogą pojawić się w każdym wieku. Szczenięta i młode psy mogą mieć wrodzone wady genetyczne w budowie stawów, objawiające się np. niedostatecznym wykształceniem powierzchni stawowych (dysplazje). Również ta grupa zwierząt najczęściej ulega wypadkom i urazom, które doprowadzają do złamań kości, zerwania więzadeł czy zwichnięć stawów. U zwierząt starszych najczęściej występują zwyrodnienia kręgosłupa, kolan, bioder czy łokci, tzw. osteoartritis.
Przy diagnozowaniu chorób układu ruchu ważny jest dialog z właścicielem. Najczęściej zadawane pytania w trakcie wywiadu to:
- Która kończyna objęta jest kulawizną?
- Od kiedy zwierzę kuleje? Czy stało się to nagle, czy trwa jakiś czas?
- Czy był możliwy uraz kończyny?
Po wstępnym wywiadzie, lekarz przeprowadza badanie kliniczne wraz z badaniem ortopedycznym. Już na tym etapie czasami można postawić diagnozę, jednak, aby ją potwierdzić niezbędne jest wykonanie zdjęcia RTG. Większość zdjęć w naszej lecznicy jest wykonywane bez znieczulenia za wyjątkiem zdjęć w celu wykluczenia dysplazji bioder i łokci. W tym przypadku zwierzę musi być znieczulone.
Najczęstsze przyczyny kulawizn u psów i kotów:
- dysplazja stawów biodrowych i łokciowych
- urazy kończyn (złamania, zwichnięcia)
- zerwanie więzadła krzyżowego w kolanie
- młodzieńcze zapalenie kości u szybko rosnących dużych ras
- zapalenie stawów, infekcyjne lub immunologiczne
- rany, ciała obce w poduszkach łap
- nowotwory kości
- spondyloza i zespół ogona końskiego
- choroba Legg-Perthesa-Calve’a u małych ras